Kvantitativne metode u menadžmentu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Fakultet za mendžment i turizam, Travnik

Sadržaj
1. Uvod u teoriju odlučivanja
Kod poslovnog odlučivanja odluke će se reflektirati na veći ili manji broj članova organizacije, a ponekad i na sve zaposlene, za razliku od odlučivanja u sferi privatnosti koje tangira samo jednu osobu i eventualno njezinu užu ili širu obitelj.
Znanstvenim pogledom na odlučivanje uočavamo proces odlučivanja. Kao i kod definiranja pojma odlučivanja, tako i u raščlanjivanju procesa odlučivanja na faze postoje sličnosti i razlike, ali se uglavnom sve teorije mogu svesti na slijedeće faze u procesu odlučivanja :
Identificiranje i definiranje problema
Određivanje skupa alternativnih rješenja
Određivanje skupa kriterija za vrednovanje alternativa
Vrednovanje alternativa
Izbor alternative
Ukoliko tome dodamo i dvije faze primjene izabrane alternative i vrednovanja rezultata da bi se utvrdilo da li je rješenje problema zadovoljavajuće, dobije se proces odlučivanja u širem smislu odnosno proces rješavanja problema. Slika dolje prikazuje odnos između rješavanja problema i odlučivanja.
Dalje u radu će se vidjeti da upravo te faze odgovaraju i dolje primjenjenoj metodi za poslovno odlučivanje zvanoj ELECTRE putem koje ću i obraditi odabrani problemski slučaj.
Odabir metode objašnjen je u poglavlju 2.3., a ovdje je potrebno reći da svaka od metoda ima za podlogu neki od modela za analziranje odluka. Modele je moguće svrstati u različite tipove ovisno od usvojenog kriterija. Tako prema vrsti, odnosno načinu prikazivanja problema, razlikujemo fizičke, analogne i simbolične odnosno matematičke modele. Prvenstveno nas zanimaju ovi posljednji. Koristimo ih tako da vežemo ili pridružujemo problemima stvarnog svijeta neke apstraktne matematičke strukture. Tada koristimo neke poznate matematičke strukture, kao što su jednadžbe, nejednadžbe, normalizacije, permutacije i sl. Metoda ELECTRE koristi mnoštvo takvih struktura koje se provlače kroz njene korake.
Ono što je još bitno spomenuti su i okolnosti u kojima se odlučuje. Te okolnosti mogu biti povoljne i nepovoljne. Da li se radi o povoljnim ili nepovoljnim okolnostima, ovisi o tome s kakvom se vjerojatnošću odnosno pouzdanošću može procijeniti očekivani rezultat. Dakle, s obzirom na okolnosti u kojima se odlučuje, može se govoriti o odlučivanju u uvjetima :
Sigurnosti
Rizika
Nesigurnosti
Odluka se donosi u uvjetima sigurnosti kad se može točno predvidjeti rezultat svake od mogućnosti odnosno alternative rješavanja problema. Odlučivanje u uvjetima rizika karakterizira činjenica što su manageru kao donositelju odluka, poznate alternative rješavanja problema, međutim nisu mu sa sigurnošću poznate posljedice svake od alternativa. Naravno, donositelj odluka može na temelju raspoloživih informacija procijeniti vjerojatnost svake od mogućih alternativa. Kod odlučivanja u uvjetima nesigurnosti, odluka se donosi kad se uopće ne mogu odrediti vjerojatnosti svake od alternativa, odnosno kad donositelj odluka nema potrebne informacije o vjerojatnostima svake od alternativa.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!